Genel

Deli Dumrul’a Yeni Bir Yorum ( 12 Mayıs 2012 )

Güngör Dilmen’in yazdığı,  Özlem Turhal‘ın yönettiği “Deli Dumrul”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı olarak tiyatro eğitimi alan Gösteri Sanatları Merkezi oyunculuk 2. sınıf öğrencileri tarafından 12 Mayıs 2012’de saat 20.30’da Devlet Tiyatroları Cevahir sahneleri- Salon 2’ de sahnelendi.

 

Dramaturgisini İstanbul Şehir Tiyatrosu‘ ndan Dilek Tekintaş’ın yaptığı oyunun hareket düzeni Figen Yalçınkaya, dekor ve kostüm tasarımı Makbule Mercan, ışık tasarımı Cengiz Özdemir, şarkılar Ceren Özkarataş, tasvirler Karagöz ustası Suat Veral tarafından hazırlandı.

Genç yeteneklere sanatıyla destek vermeye devam eden Suat VERAL, gösteri sanatları merkezi öğrencilerine aynı zamanda Geleneksel Türk Gölge Oyunu Tasvir Yapımı ve Oynatımı alanında 2 yıl eğitmenlik de yapmıştır.

Deli Dumrul gösterisinde yeni bir bakış açısıyla, senaryoya uygun tasarlanan tasvirler de Hayali Suat VERAL’ın deri malzemeden hazırladığı özel çalışmaları olarak yer almıştır.

 

Oyunda, var olma savaşı veren Dumrul’ un Azrail’ le karşılaştıktan sonra yaşam-ölüm -sevgi üçgenindeki çelişkileri epik biçimde anlatılıyor.