Genel

III. MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenecek 3. Milli Kültür Şurası gerçekleştirildi. 

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın himayesinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında 3-5 Mart tarihleri arasında yapıldı. 

İlki 1982, ikincisi ise 1989’da yapılan şurada, toplumdaki tüm kesimleri milli kültürü korumak ve geliştirmek maksadıyla bir araya getirmek hedefleniyor. 

Türkiye’nin kültür sanat politikalarının belirlenmesinde önemli bir siyaset belgesi oluşturması beklenen şura kapsamında, sahne sanatlarından edebiyata, şehir kültüründen aileye 17 ana başlık altında oluşturulan komisyonlar, kültürün bütün alanlarında “Neredeyiz, nereye gidiyoruz, nereye gitmeyi planlıyoruz, bunun için neler yapmamız gerekiyor” gibi sorulara, üç gün boyunca cevap arayacak. 

Sahne sanatları komisyonu, Prof. Dr. İskender PALA başkanlığında toplandı. Komisyon üyeleri sahne sanatları alanında tecrübeli ve tanınmış kişilerden oluşturuldu. Tiyatro, opera, bale, geleneksel sanatlar ve dans toplulukları alanında konular tartışıldı ve sorunlar ortaya konulup çözümlerine yönelik çalışma raporları oluşturuldu.  

Geleneksel sahne sanatlarımızla ilgili, Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hayali SUAT VERAL sanat hayatı boyunca biriktirdiği tecrübelerini, düşünce ve fikirlerini komisyonda beyan etmiştir.